Координуємо зусилля

«Юридична газета» № 17 від 27 квітня 2010

27 апреля 2010 года

Представники влади, юристи, антирейдери та підприємці обговорили варіанти боротьби з рейдерством

Здається, що сьогоднішня влада активно переймається проблемою рейдерства в Україні та маємо надію, що такі зусилля увінчаються очікуваним результатом. Як повідомлялось у попередньому номері, 15 квітня цього року за ініціативи «Юридичної газети» було проведено круглий стіл: «Чи можна припинити рейдерство в Україні? Причини та прогнози». Треба сказати, що, нажаль, ані віце-прем’єр-міністр України Володимир Сівкович, ані директор Департаменту державної виконавчої служби України Геннадій Стаднік не змогли узяти участь у цьому заході, однак, незважаючи на це, засідання круглого столу виявилося цікавим та напевно корисним для його учасників.
Спочатку слово взяли юристи та розказали про юридичні методи запобігання та боротьби з таким явищем як рейдерство. Так, радник судової практики ЮФ Magisters, керівник Групи захисту від недружніх поглинань та рейдерства Олександр Скляренко наголосив на тому, що легше попередити вогнище, ніж його гасити. «Всім відомо, що підприємництво – це діяльність на власний ризик, і щоб не втратити бізнес, треба в нього вкладати гроші, розробляти заходи превентивного характеру», – зазначив пан Скляренко.

Говорячи про рейдерські атаки він зауважив, що останнім часом часто для протиправного захоплення підприємств використовують підроблені документи, у тому числі довіреності для внесення змін в установчі документи чи участі у судових засіданнях.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Олександр Скляренко

У свою чергу партнер ЮФ Magisters Олексій Резніков зауважив, що головною причиною рейдерства є корупція у судовій системі.

Олексій Резніков

Партнер ЮФ «Саєнко Харенко»  наголосив на тому, що одним з суттєвих елементів рейдерства в Україні є Державна виконавча служба. «Ця структура є настільки архаїчно корумпованою, наскільки це можливо», – відзначив пан Ігнатовський.

На його думку, Державна виконавча служба в Україні взагалі не працює та не виконує того, що вона повинна виконувати. Юрист звернув увагу на момент, чому виконання обґрунтованого рішення суду має залежати від волі виконавця. «Чому, наприклад, рішення про арешт мають виконуватись Державною виконавчою службою? У законі записано, що рішення суду є обов’язкові до виконання!», – відзначив пан Ігнатовський.
Треба сказати, що в засіданні кругового столу брали участь як представники Департаменту державної виконавчої служби при Міністерстві юстиції України, так і судової системи України.

Олександр Волков

Так, заступник голови Ради суддів України  назвав декілька причин, які на сьогодні існують в судовій системі та провокують участь деяких недобросовісних суддів у рейдерських захопленнях. На думку пана Волкова, сьогоднішня судова система повна проблем. У першу чергу це пов’язано з тим, що не виконуються ті норми закону, які на сьогодні є чинними. «У нас працюють спеціалізовані суди, але де спеціалісти в цих судах, які б брали участь у господарських, фінансових, трудових, адміністративних справах?», – зауважив пан Волков. На його думку, в суді працюють юристи, які отримували однакову юридичну освіту і не вчились спеціалізації. У подальшому такі судді-юристи вчаться тільки на власному досвіді, а саме, на практиці в кожному конкретному суді.

У свою чергу пан Волков наголосив на тому, що в Україні дійсно в апеляційному порядку переглядається дуже мало рішень. В основному рішення в апеляції скасовуються за формальними підставами. У свою чергу проблеми існують і в касації.
За словами пана Волкова, крім того, розмір державного мита ще не є перепоною для рейдерських дій. Пан Волков також не покладає великих надій на реєстр судових рішень, оскільки знає стан забезпечення судів. «У нас 19 приміщень, в яких розміщуються українські суди, що знаходяться у приватній власності». На думку судді, обов’язково треба проводити судову реформу в інтересах суспільства. «Але робити її треба не під когось, а для людей, і застосовувати при цьому ті конституційні засади судочинства, які у нас передбачені в Конституції та проголошені у 1996 року, але не діють.
Що стосується рейдерства за допомогою підроблених документів. На сьогодні підробленість документу може встановити державна експертна установа, в якій величезні черги. Коли документи попадаються судді – він не експерт, щоб встановити їх підробленість. Треба сказати, що в представників компаній, які постраждали від рейдерських захоплень виникло багато питань до пана Волкова стосовно того, як можна карати недобросовісних суддів та що робити у випадках рейдерства.
У свою чергу представник департаменту Держаної виконавчої служби при Міністерстві юстиції України Анатолій Фодчук розповів про заходи цього органу у боротьбі з рейдерством. При цьому, він підтвердив той факт, що на сьогодні міжвідомча комісія з питань протидії протиправному поглинанню та захопленню підприємств, що діє при Кабінеті Міністрів України, має лише функції дорадчого органу.

Сергій Власенко

Приємною несподіванкою стала поява на засіданні круглого столу народного депутата України Сергія Власенка, який єдиний з запрошених депутатів завітав на захід. На думку пана Власенка, рейдерство – це не питання хабарництва чи корупції, а питання нашої суспільної ментальності. «На сьогоднішній день бути спеціалістами у поглинанні власності це модно», – відзначив народний депутат. «До тих пір, поки ми не змінимо суспільну ментальність та ставлення суспільства до проблеми рейдерства, – проблема корупції буде другорядна, бо корупція теж має ментальне підґрунтя і корупціонером ставати зараз теж модно», – додав народний депутат. На думку пана Власенка, боротися з рейдерством можна шляхом самоочищення суспільства, але це процес дуже довгий. «Держава в особі своїх органів повинна мати політичну волю на те, щоб закладати певні наріжні каміння у законодавстві, які принаймні би ускладнювали ці всі процеси», – зауважив Сергій Власенко. За його словами, хорошим способом боротьби з рейдерством була зміна підсудності справ, пов’язаних з корпоративними спорами. Проте не можна перегинати палицю. Народний депутат зауважив, що на сьогодні в першому читанні в парламенті прийняли законопроект, згідно з яким вносяться зміни до Господарського процесуального кодексу, відповідно до яких господарським судам будуть підсудні справи за позовами фізичних осіб у корпоративних питаннях. При цьому, зазначена категорія спорів не виключена з підсудності, передбаченої Цивільно-процесуальним кодексом. «На моє глибоке переконання, основним напрямом, в якому має рухатись держава, в першу чергу все таки є вчинення дій зі зміни суспільної ментальності», – додав пан Власенко.
Своїм баченням сьогоднішньої проблеми рейдерства поділились і представники компаній, які постраждали від рейдерських атак.


Олексій Сухоруков

Так, Генеральний директор ГК «ТЕКТ» Олексій Сухоруков вважає, що можна знайти багато причин, чому закон не виконується, однак причина цього явища одна і давно всім відома. «Закон не виконується тому, що існує корупція. Можна будь-яке рішення купити. На сьогодні все вирішується, а говорити про те, що причина в нестачі комп’ютерів у судах, неправильно», – зауважив пан Сухоруков.

Анатолій Гончар

У свою чергу директор ТОВ «ВКТ «Арго» Анатолій Гончар вважає, що потрібні зміни на законодавчому рівні. «У захоплені моєї компанії брало участь 150 чоловік, які були оформлені як охорона моєї компанії. У Російській Федерації діє закон, згідно з яким не мають права компанії наймати охоронців, оскільки це ліцензійна діяльність. Тобто, щоб запобігти зіткненню однієї кількості охоронців проти іншої, треба прийняти відповідний закон. А якщо такі випадки відбуватимуться, то ліцензія відбирається і діяльність на цьому закінчується», – зауважив пан Гончар.

Захар Чистяков 

Член правління Міжнародної громадської організації «Асоціація економічної безпеки», керуючий партнер Агенції конфліктного PR – /PR i Z/  Захар Чистяков висловив надію, що уже згадана міжвідомча комісія з питань протидії протиправному поглинанню та захопленню підприємств стане не просто дорадчим органом, а зможе чинити тиск на рейдерів, а також допоможе боротися з самими рейдерами.
Треба сказати, що дискусія у ході круглого столу виявилась цікавою та жвавою. Маємо надію, що таке явище, як рейдерство, уже скоро зникне з України та не буде заважати працювати добросовісним підприємцям.

Христина ВЕНГРИНЯК

Наши новости

В Украине создан "Клуб защиты журналистов"

27 февраля 2021 года

26 февраля 2021 года состоялось учредительное собрание представителей СМИ Украины и объявлено о создании "Клуба защиты журналистов".

Объединение специалистов по PR и Конкурентной разведке Украины и Кыргызстана

24 сентября 2020 года

В сентябре 2020 года подписано соглашение между Агентством конфликтного PR - /PR i Z/ и Аналитическим центром «Стратегия Восток-Запад» (Кыргызстан) о сотрудничестве.

Агентство конфликтного PR - /PR i Z/ теперь в Республике Беларусь!

28 августа 2020 года

Агентство конфликтного PR - /PR i Z/ официально закрепляет партнёрские взаимоотношения с коллегами из Беларуси.

Жертвы медиатерроризма. Кто несет ответственность и за что

10 августа 2020 года

05 августа в информационном агентстве «Интерфакс-Украина» прошла пресс-конференция с громким названием: «Влияние медиатерроризма на репутацию. Где заканчивается журналистика и начинается уголовная ответственность».

Конфликтные новости

Ударит по гражданам и увеличит коррупцию. Бизнес раскритиковал антиахметовский закон

LIGA.net

1 декабря 2021 года

Нормы закона №5600, принятого Верховной Радой во втором чтении 30 ноября, могут негативно повлиять на деятельность среднего и мелкого бизнеса. Об этом заявили в Союзе украинских предпринимателей (СУП) в ответ на информационный запрос LIGA.net.

Юристы Олега Татарова защищают менеджеров Ахметова по делу “Роттердам+”

Укррудпром

1 декабря 2021 года

Адвокатами менеджеров ДТЭК в судебном процессе в Высшем антикорсуде (ВАКС) по делу “Роттердам+” являются старшие партнеры АО “Креденс”, которое с 2015 по начало 2020 года принадлежало Олегу Татарову — нынешнему заместителю главы Офиса президента.

Китайские инвесторы хотят взыскать с Украины $4,5 млрд за "Мотор Сич"

Gazeta.ua

29 ноября 2021 года

Компания Skyrizon и другие китайские инвесторы хотят через суд Гааги взыскать с Украины минимум $4,5 млрд за ущерб из-за украинского производителя "Мотор Сич".

Бизнес должен доказывать обществу свою безопасность, а не наоборот

Зеркало недели

27 ноября 2021 года

Участие общественности в принятии решений о строительстве и деятельности опасных для окружающей среды предприятий — это фундамент демократического устройства государства. Участники процедур по оценке влияния на окружающую природную среду не должны опасаться судебных исков за критику потенциально опасных для здоровья людей и окружающей среды объектов.